16.11.2020
Smartfon przyszłości? Samsung już wie, jak on będzie wyglądał, bo go stworzył
Dopasowujący się do zmieniających się potrzeb użytkownika, zapewniający bezkompromisową wydajność, inteligentny, wielozadaniowy i wyróżniający się z tłumu – Galaxy Z Fold2 5G to smartfon, który wyprzedził swoje czasy.
Mało która gałąź branży technologicznej rozwija się tak szybko i dostarcza na rynek tak wiele produktów jak branża urządzeń mobilnych.
Smartfony to nasze okna na świat, które w ciągu zaledwie dwóch dekad przeszły niesamowitą ewolucję i zmieniają się dalej, w sposób, który nie uchodzi niczyjej uwadze.
Dokonać niemożliwego
Dwadzieścia lat temu, w erze monochromatycznych wyświetlaczy, ograniczonej liczby znaków w SMS-ach i przypadkowych połączeń z Internetem przez protokół WAP, które doprowadzały do palpitacji serca na myśl o astronomicznym rachunku za transmisję danych, nie śniło nam się, że kiedyś telefon komórkowy zastąpi aparat fotograficzny. Jak również kartę płatniczą czy mapę drogową.
Te śmiałe wizje wydawały się niczym więcej jak futurystyczną mrzonką maniaków science-fiction. Ale producenci smartfonów konsekwentnie, rok w rok, łamali kolejne bariery, wprawiając konsumentów w niemałe zdziwienie. Kolorowe ekrany? Zdjęcia dołączane do wiadomości? Wysuwane klawiatury? Wideokonferencje? Funkcjonalności mnożyły się jak grzyby po deszczu, a każdy nowy flagowiec przynosił kolejną innowację.
Przełomowe rozwiązania nie wzięły się znikąd. Stoją za nimi sztaby ludzi, niezliczone testy i ogromne wydatki. Jak wynika z ostatnich raportów finansowych, Samsung inwestuje w innowacje, czego efektem są coraz bardziej zaawansowane i wyjątkowe urządzenia.
Efekty tych inwestycji są takie, że możemy dziś w dłoniach trzymać urządzenie wykraczające poza schematy, do których przyzwyczajaliśmy się latami. Narzędzie, które wydaje się żywcem wyciągnięte z futurystycznego kina. Smartfon tak odstający od pozostałych, że wręcz "niemożliwy".
Przyszłość jest teraz
Samsung Galaxy Z Fold2 5G to druga generacja flagowej linii składanych smartfonów, która zadebiutowała rok temu. Już prekursor obecnego modelu, Galaxy Fold, imponował formą, wprowadzając doświadczenie z korzystania z telefonu na zupełnie nowy poziom. Galaxy Z Fold2 5G to nie tylko ulepszona wersja swojego poprzednika. To także najbardziej zaawansowany technologicznie smartfon Samsung, na widok którego przychodzi do głowy tylko jedna myśl – żyjemy w przyszłości.
Galaxy Fold (2019 r.)
Pierwszy składany smartfon Samsung z elastycznym wyświetlaczem był śmiałą konstrukcją, choć pionierska technologia wymagała pójścia na pewne kompromisy. Zewnętrzny wyświetlacz oddawał użytkownikowi do dyspozycji 4,6 W złożonej formie Fold odstawał swoim designem od współczesnych mu smartfonów.
Galaxy Z Fold2 5G (2020r.)
Tegoroczny model przynosi szereg usprawnień. Pierwszą rzucającą się w oczy różnicą jest znacznie większy ekran zewnętrzny. Teraz ma on 6,2" i rozciąga się od krawędzi do krawędzi. Podobnie jak w swoich high-endowych jednostkach Samsung umieścił tu również przedni aparat w niewielkim otworze wyświetlacza.
Przed pojawieniem się serii Galaxy Fold użytkownik miał tylko jeden wybór. Jeśli chciał korzystać z urządzenia w jednej ręce, decydował się na smartfon. Jeśli zależało mu na większej przestrzeni roboczej, brał w dwie dłonie tablet. Teoretycznie nie był to najgorszy pomysł, ale w praktyce brakowało mu ergonomii i finezji.
Koreańskiemu producentowi udało się opracować złoty środek: jedno urządzenie o dwóch rozmiarach, które dopasowuje się do bieżących potrzeb użytkownika.
Galaxy Z Fold2 5G w swojej kompaktowej, złożonej formie oferuje 6,2-calowy wyświetlacz, który można wygodnie obsługiwać jedną ręką. Jednak w każdym momencie możemy go rozłożyć jak książkę. Wtedy naszym oczom ukaże się drugi, wewnętrzny 7,6-calowy ekran AMOLED, który wielkością przypomina tablet.
Zagięcie biegnące przez sam środek smartfonu jest oczywiście wyczuwalne pod palcami, ale niemal niewidoczne w trakcie codziennego użytkowania. To właśnie ten element dodaje urządzeniu niesamowitości, bo oto sztywna tafla, którą widywaliśmy w monitorach, telewizorach i innych urządzeniach elektronicznych stała się elastyczna, a mimo to równie funkcjonalna, co do tej pory.
Bezkompromisowa wydajność i moc 5G
Elastyczna konstrukcja to niejedyny krok w stronę przyszłości. Smartfon Galaxy Z Fold2 5G, jak sama nazwa wskazuje, jest gotowy do pracy w sieci piątej generacji. To oznacza, że będziemy w stanie superszybko łączyć się z Internetem, a zatem korzystać z zalet streamingu w wysokiej rozdzielczości, błyskawicznego wysyłania plików czy pobierania aplikacji w mgnieniu oka. W Polsce 5G to temat, który dopiero raczkuje, ale warto zainwestować w urządzenie, które pozwoli cieszyć się nowoczesną technologią, gdy tylko stanie się bardziej powszechna.
Szkło
Pomimo swojej elastyczności Samsung Galaxy Z Fold2 5G jest solidnym urządzeniem. Jego ekran zewnętrzny chroni Corning Gorilla Glass Victus – najbardziej wytrzymałe szkło z dostępnych w serii Galaxy. O ochronę tylnych aparatów dba z kolei szkło Gorilla Glass 6.
Dźwięk
Perfekcyjne doznania dźwiękowe zapewniają tu dwa głośniki umieszczone w górnej i dolnej części ekranu zewnętrznego. Dzięki zastosowaniu technologii Dolby Atmos możemy liczyć na wyraźny i dynamiczny dźwięk przestrzenny – zarówno w trybie złożonym, jak i rozłożonym.
Zawias
Precyzyjny zawias Hideaway pozwala płynnie składać i rozkładać urządzenie. Dodatkowo, technologia CAM umożliwia blokowanie rozłożonego ekranu pod różnymi kątami – w zależności od potrzeb.
A z jakich rozwiązań będziemy mogli korzystać już teraz?
Przede wszystkim Galaxy Z Fold2 5G to demon prędkości. Sercem urządzenia jest topowy, ośmiordzeniowy procesor Snapdragon 865+, który wspiera aż 12 GB pamięci RAM. W połączeniu z szybką pamięcią wewnętrzną 256 GB UFS3.1 i Androidem 10 smartfon jest w stanie zapewnić nam maksymalny komfort pracy nawet na kilku równocześnie działających aplikacjach lub podczas grania w najnowsze gry.
Nie bez znaczenia jest również bateria, a w zasadzie dwie baterie o pojemności 4500 mAh, które współdziałają ze sobą i inteligentnie dostosowują zużycie energii w taki sposób, by zapewnić wydajność na cały dzień pracy.